17 listopad 2022

Wzrost cen główną przyczyną wysokiego deficytu Polski w handlu towarowym

zdjęcie: Wzrost cen główną przyczyną wysokiego deficytu Polski w handlu towarowym / fot. PAP
fot. PAP
Główną przyczyną wysokiego deficytu Polski w handlu towarowym jest wzrost cen - wskazał w komentarzu do czwartkowych danych GUS Marek Wąsiński z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ocenił, że na koniec roku przyrost deficytu będzie spowalniać.
REKLAMA

Jak poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny, deficyt w obrotach towarowych handlu zagranicznego po wrześniu br. wyniósł 14,7 mld euro.

Ekspert PIE przewiduje, że koniec roku wartość ta będzie jeszcze wyższa, jednak przyrost deficytu będzie spowalniać.

Wąsiński zwrócił uwagę, że po trzech kwartałach 2022 r. Polska odnotowała wysoki deficyt w handlu towarowym. "W zeszłym roku po trzech kwartałach wciąż jeszcze osiągnięto nadwyżkę wynoszącą 2 mld euro, jednak od końca zeszłego roku wzrost importu znacznie przewyższał dynamikę eksportu" - wskazał. Dodał, że eksport wzrósł o ok. 20 proc. w porównaniu do 2021 r., a import wzrósł o 8 pkt. proc. więcej.

Jak wyjaśnił, stoją za tym przede wszystkim ceny, które od początku 2022 r. rosną w tempie ponad 20 proc. "Silniejsze zmiany odnotowywane są w imporcie, w którym ceny wzrosły o 27 proc. w sierpniu (rdr), a w polskim eksporcie tylko o 21 proc." - zauważył ekspert. Z kolei zmiany w ujęciu ilościowym pokazują, że utrzymuje się wzrost importu (o 3,5 proc. w pierwszych 8 miesiącach 2022 r.) przy 1 proc. wzroście wolumenu eksportu.

Według eksperta oznacza to, że zarówno zmiany cen (silniej) jak i wolumenu wpływają na negatywne saldo handlowe Polski. "Jednocześnie to wzrost cen jest głównym i niemal jedynym obecnie napędem wzrostu wartości polskiego eksportu" - zaznaczył Wąsiński.

Spowolnienie gospodarcze na świecie, a przede wszystkim w UE negatywnie będzie wpływało na perspektywy polskiego eksportu - ocenił Wąsiński. Zwrócił uwagę, że na tegoroczne wyniki polskiego eksportu wpływa także utrata rosyjskiego rynku zbytu. "Import jednak też będzie hamował wraz z końcem okresu nadmiernego robienia zapasów, stagnacją cen surowców energetycznych i spadkiem konsumpcji" - podsumował. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Katowice
-0.9°C
wschód słońca: 07:15
zachód słońca: 16:40
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2023-02-04 10:00
miejsce
Pałac Młodzieży - sala teatralna,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-04 12:30
miejsce
Pałac Młodzieży - sala teatralna,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-04 15:00
miejsce
Pałac Młodzieży - sala teatralna,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-04 16:00
miejsce
Teatr Żelazny, Katowice, T.B....
wstęp biletowany