20 wrzesień 2023

Śląskie/ Zespół ekspertów przeanalizuje dokładnie, co wydarzyło się na pogórniczej hałdzie w Radlinie

Na pogórniczej hałdzie w Radlinie (Śląskie), gdzie w sobotę doszło do osunięcia się fragmentu materiału i wzbicia w powietrze olbrzymiej chmury pyłu, odbyła się w środę wizja lokalna. Zdecydowano o powołaniu zespołu z udziałem ekspertów, który przeanalizuje przyczyny incydentu i opracuje rekomendacje.
REKLAMA

W wizji lokalnej uczestniczyli m.in. przedstawiciele miejscowego samorządu, kopalni Marcel, do której należy hałda, oraz prywatnej firmy wykonującej tam prace rekultywacyjne. Później odbyło się poświęcone problemowi hałdy spotkanie w Urzędzie Miasta.

"Ustalono m.in. powołanie specjalnego zespołu, do którego zostaną zaproszeni przedstawiciele Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach oraz innych jednostek badawczych. Członkowie zespołu, wraz z naukowcami, dokładnie przeanalizują, co w minioną sobotę stało się na hałdzie, ocenią także stosowane podczas robót technologie i prawidłowość wykonywania prac" - poinformował PAP rzecznik Polskiej Grupy Górniczej, do której należy kopalnia Marcel, Tomasz Głogowski.

Przypomniał, że prace na hałdzie wykonuje nie kopalnia, ale prywatna firma usługowa. Z wcześniejszej oceny służb środowiskowych wynika, że północna ściana hałdy nadal jest niestabilna. Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) pobrali próbki pyłu do badań.

Zdjęcia widocznej z wielu kilometrów chmury czarnego pyłu nad hałdą wielu mieszkańców Radlina udostępniło w minioną sobotę w portalach społecznościowych i przesłało do lokalnych mediów. Fotografie przedstawiały także pokryte gęstym, brudnym pyłem samochody, ławki, okna i parapety czy ogrodowe baseny. Pojawiały się informacje, że na hałdzie mogło dojść do wybuchu, co jednak nie znalazło potwierdzenia. Ustalono, że na terenie rekultywowanej hałdy doszło do samoistnego osunięcia fragmentu zgromadzonego tam materiału.

W firmie dzierżawiącej hałdę trwa kontrola interwencyjna. Inspektorzy WIOŚ podjęli działania po otrzymaniu zgłoszenia o silnym zapyleniu. Ustalono, że jego źródłem było osunięcie się materiału na północnej ścianie hałdy na terenie radlińskiej kopalni Marcel. Poprzedniego dnia prowadzono tam prace związane z utworzeniem dróg technicznych tworzących kaskady, mające zapobiegać nadmiernemu zapyleniu unoszącemu się z hałdy.

"Z wyjaśnień otrzymanych od dzierżawiącej hałdę spółki Barosz–Gwimet wynikało, że dokładne przyczyny osunięcia nie są znane, a najprawdopodobniejszą przyczyną było przedostanie się wody opadowej przez szczeliny do zapożarowanej hałdy, co spowodowało gwałtowne rozprężenie pary wodnej, skutkujące wystąpieniem osuwiska i emisja pyłu" - informował w miniony poniedziałek katowicki WIOŚ. Spółka zabezpieczyła teren, jednak inspektorzy stwierdzili, że hałda jest niestabilna i możliwe jest powstanie kolejnego osuwiska.

Kontrola interwencyjna w firmie Barosz–Gwimet rozpoczęła się już 14 września w związku z informacjami, jakie wpływały do Inspektoratu od władz Radlina, dotyczącymi skarg okolicznych mieszkańców na uciążliwe pylenie.

"Poza czynnościami kontrolnymi, które w tej chwili są w toku, zaplanowane zostały pomiary imisji. Pomiary przeprowadzone zostaną przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ za pomocą specjalistycznego ambulansu. Ich celem jest sprawdzenie jakie zanieczyszczenia znajdują się w powietrzu. Miejsce, w którym stanie ambulans, zostanie uzgodnione z władzami Radlina" - poinformował Inspektorat.

Do Urzędu Miasta w Radlinie wciąż napływają pytania mieszkańców dotyczące sobotniego zdarzenia, trwa też czyszczenie ulic i infrastruktury. "Pragniemy zapewnić, że oprócz pytań o przyczyny zdarzenia i wpływ na nasze zdrowie, stanowczo będziemy się domagać informacji dotyczących bezpieczeństwa naszych mieszkańców oraz tego, jakie działania zostaną podjęte, aby tego typu wydarzenia nie powtarzały się w przyszłości. Traktujemy temat jako problem najwyższej wagi i od samego początku występujemy tu w imieniu naszych mieszkańców oraz mając ich dobro na względzie" - wskazują w komunikacie samorządowcy.

Sobotni incydent oraz sprawa pylenia z radlińskiej hałdy będzie także tematem najbliższej sesji Rady Miejskiej Radlina 26 września br.(PAP)

mab/ maak/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Katowice
19.4°C
wschód słońca: 04:53
zachód słońca: 20:27
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2024-05-17 19:00
miejsce
Teatr Żelazny, Katowice, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-17 19:00
miejsce
Katowice Miasto Ogrodów Instytucja...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-17 19:00
miejsce
Teatr Bez Sceny, Katowice, 3 Maja 11
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-18 16:00
miejsce
Teatr Żelazny, Katowice, Ul....
wstęp biletowany