Prezes PGG napisał do górników kopalni Bielszowice ws. połączenia z kopalnią Halemba
Chodzi o przygotowywane połączenie ruchów Halemba i Bielszowice, które działają w ramach zespolonej kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej. Warunkiem realizacji planu jest nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa, nad którą pracuje Ministerstwo Przemysłu.
Analizy dotyczące połączenia dwóch zakładów kopalni Ruda władze PGG sygnalizowały 8 października br. W minionym tygodniu zarząd spółki zorganizował spotkanie ze stroną społeczną, na którym ogłosił planowany harmonogram połączenia.
W poniedziałek pracownicy kopalni Bielszowice dostają w pracy list prezesa Pietraszka, który jest też wyświetlany na zakładowej tablicy i będzie kolportowany przez portal pracownika. W poniedziałek Leszek Pietraszek został wybrany przez Sejmik Woj. Śląskiego nowym wicemarszałkiem tego regionu, co oznacza, że przestanie on kierować PGG.
W liście dotychczasowy prezes PGG potwierdził, że w połowie 2025 r. jest planowane rozpoczęcie procesu - ważnego dla spółki, ale przede wszystkim dla górników i ich rodzin - przekształcenia kopalni dwuruchowej Ruda w kopalnię jednoruchową, a także, że proces ten potrwa do połowy 2026 r. Przypomniał, że połączenie zakładów jest konsekwencją umowy społecznej dla górnictwa węgla kamiennego z 2021 r.
Zgodnie z zapisami tej umowy ruchy Halemba i Bielszowice miały zostać połączone z początkiem 2023 r., jednak ich odrębne funkcjonowanie przedłużono do końca 2025 r. z powodu wzrostu popytu na węgiel po eskalacji wojny w Ukrainie. Umowa zakłada, że jako połączony zakład Halemba i Bielszowice mają zostać wygaszone w 2034 r. „Rolą zarządu PGG jest realizacja zapisów tej umowy” – napisał prezes PGG.
Zastrzegł, że sytuacja w spółce, ale też w całej branży - mimo wysiłków - jest coraz trudniejsza. Przychody PGG maleją, rok do roku w br. o ponad 40 proc., co wynika m.in. ze spadku cen oraz zmniejszenia odbieranych przez klientów ilości węgla. W tym roku PGG sprzeda najwyżej 17 mln ton, choć ubiegłoroczne plany zakładały produkcję 22 mln ton. „Rok 2025 w tym względzie będzie jeszcze trudniejszy” – ocenił Pietraszek.
Podkreślił, że połączenie ruchów kopalni Ruda będzie dużym wyzwaniem, dlatego spółka chce przygotować się do niego jak najlepiej, planując działania i informując o nich z wyprzedzeniem. „Zapewniam, że proces ten przeprowadzimy odpowiedzialnie, transparentnie oraz we współpracy z całą załogą kopalni Bielszowice” – zadeklarował.
Zapewnił, że nikt z zatrudnionych na kopalni nie straci pracy. Każdy, kto będzie chciał pracować w PGG będzie miał możliwość utrzymania zatrudnienia. Pracownicy otrzymają informacje o możliwości skorzystania m.in. z urlopów górniczych, urlopów dla pracowników zakładów przeróbki, jednorazowych odpraw pieniężnych, alokacji na inne ruchy czy wykonywania prac związanych z wygaszaniem kopalni.
Spółka udostępni też specjalną ankietę, w której każdy będzie mógł wskazać najlepsze dla siebie opcje wyboru. „Głos każdego pracownika będzie brany pod uwagę przy realizacji poszczególnych programów” – stwierdził Pietraszek
„Jako prezes spółki, czuję się odpowiedzialny za przyszłość załogi naszych kopalń i zakładów. Zapewniam, że decyzję, które podejmujemy, będą realizowane z największą troską o człowieka i z myślą o Państwa przyszłości. Przejdźmy przez te zmiany razem. Liczę na Waszą pomoc” – zakończył szef PGG.
Zgodnie z przedstawionym w ub. tygodniu harmonogramem połączenia 1 lipca 2025 r. nastąpiłoby wydzielenie z ruchu Bielszowice tzw. "oznaczonej części zakładu górniczego" i przekazanie jej do likwidacji; chodzi o dwa peryferyjne szyby w rejonie Pawłów Górny. W lipcu 2026 r. z kopalni Ruda nastąpiłoby wydzielenie i przekazanie formalnie do likwidacji partii „Centralnej” ruchu Bielszowice.
W pierwszym etapie zmian, w ciągu sześciu miesięcy, czyli do końca 2025 r. stan zatrudnienia w kopalni Ruda obniżyłby się z 5004 do 4385 osób - z 2721 do 2603 w ruchu Halemba oraz z 2283 do 1782 w ruchu Bielszowice. Na koniec lipca 2026 r. w jednoruchowej kopalni Ruda pracowałoby ok. 2880 osób.
Kopalnia Ruda powstała 1 lipca 2016 r. z połączenia wcześniej odrębnych rudzkich kopalń: Bielszowice, Halemba-Wirek i Pokój. Po przekazaniu w ostatnich latach ruchu Pokój do Spółki Restrukturyzacji Kopalń to zakład dwuruchowy, produkujący węgiel dla ciepłownictwa, energetyki i koksownictwa.(PAP)
mtb/ pad/