reklama
kategoria: Gospodarka
12 wrzesień 2024

Bloki klasy 200 megawatów mogą działać tylko w rynku mocy

zdjęcie: Bloki klasy 200 megawatów mogą działać tylko w rynku mocy / v44598922
v44598922
Bloki węglowe klasy 200 megawatów mogą działać tylko przy wsparciu rynku mocy; Tauron analizuje obecnie nakłady potrzebne do ich dalszego działania pod kątem wystawienia ich do aukcji rynku mocy po 2025 r. – mówił w czwartek prezes koncernu Grzegorz Lot.
REKLAMA

W trakcie sesji pytań czwartkowej konferencji wynikowej za półrocze 2024 r. prezes Lot odniósł się m.in. do pytania czy Tauron zamierza wystawić wszystkie lub część swoich jednostek węglowych do jednorocznych aukcji rynku mocy w latach 2026-28.

Odpowiedział, że firmie zależało na trzyletnim rynku mocy po 2025 r., bo byłoby to optymalne z perspektywy inwestycji w remonty czy modernizacji źródeł wytwórczych. Przypomniał, że obecny rynek mocy zakończy się w 2025 r. i od 2026 r. w rynku mocy będą tylko dwie jednostki firmy klasy 200 megawatów. Zastrzegł, że jednostki tej klasy przy dzisiejszych obciążeniach zewnętrznych i obecnych cenach energii bez rynku mocy ekonomicznie się nie obronią.

„Istnienie jednostek 200MW jest warunkowane tym systemem wsparcia. Teraz liczymy potrzebne nakłady na modernizację, remonty, które będą wykonywane na każdą jednostkę i w zależności od tego, ile pieniędzy w przyszłym roku musimy wyłożyć na funkcjonowanie takiej jednostki w 2026 r., będziemy podejmowali decyzje” – powiedział Lot.

„To jest sytuacja, że mamy 10 jednostek (200MW – PAP), które możemy wystawić do rynku mocy, natomiast każda z tych jednostek będziemy będzie miała inne ceny, (…) każda z nich wymaga też innych nakładów na modernizację remonty” – wyjaśnił prezes.

Dopytywany o program modernizacji bloków 200MW, o którym mówiono w ostatnich latach - jak teraz wygląda perspektywa modernizacji tych bloków, żeby doprowadzić do uelastycznienia ich funkcjonowania w kontekście potrzeb bilansowania mocy ze źródeł odnawialnych, prezes Lot odpowiedział, że „rzeczywiście wiele mówiono na ten temat”.

„Był czas na przygotowanie dwusetek do tej elastyczności. Dzisiaj jest wrzesień 2024 r., rynek mocy kończy się za rok. Perspektywa działania jednostek 200MW jest bardzo ograniczona, bo kto wyda dzisiaj setki milionów albo miliardy złoty na tego typu inwestycje bez gwarancji zwrotu?” – pytał.

„Patrząc na nasze jednostki, one mogą funkcjonować do 2028 r., do 2030 r., czyli jesteśmy w stanie zainwestować w te podmioty i one mogą przetrwać do tego czasu – taką ofertę możemy przedstawić. Nakłady do 2028 r. są stosunkowo racjonalne; nakłady po 2028 r. z różnych przyczyn muszą być dużo wyższe” - zastrzegł.

„Te jednostki spokojnie do 2030 r. mogą funkcjonować, tylko jako zarząd, żebyśmy zainwestowali w te jednostki, musimy wiedzieć, że jest perspektywa spłaty tego biznesu. W sytuacji, kiedy mamy kontrakty czy aukcje jednoroczne, patrzymy na takie jednostki z perspektywą roku” – zobrazował Lot.

„Jeżeli wygramy (pierwszą aukcję rynku mocy na 2026 r. – PAP), to oczywiście je przygotujemy, będziemy funkcjonowali i jest szansa, że w kolejnym roku te jednostki, które wejdą w pierwszym roku (do rynku mocy – PAP), odsieją jednostki, które wymagają większych nakładów w 2025 r.” – ocenił.

„Jednostki, które wtedy nie wejdą do rynku mocy, będą musiały być wyłączane i w to miejsce trzeba będzie wybudować jakieś inne rozwiązania” – przyznał prezes dodając, że chodzi przede wszystkim o miejsca działania dotychczasowych bloków 200MW, które mają już odpowiednią infrastrukturę.

Pytany, czy jeśli wsparcie rynku mocy nie obejmie bloków 200MW, albo będzie niesatysfakcjonujące, Tauron przystąpi do ich zamykania Lot odpowiedział, że „trudno trzymać jednostki, które nie generują pozytywnego wyniku, nawet na poziomie zero plus”.

„Mówimy jednoznacznie tak, że jednostki węglowe, którym kończy się rynek mocy, które nie będą rentowne, muszą zostać wyłączone i w to miejsce musimy znaleźć inne rozwiązanie, znaleźć jakiś inny model biznesowy - każda taka lokalizacja jest analizowana indywidualnie i tam chcemy posadowić nowy biznes” – powtórzył prezes.

„Natomiast, jeżeli np. będzie aukcja mocy i my wystawimy nasze 10 jednostek, część z nich wejdzie do rynku mocy, to będą funkcjonowały rok czasu. Pozostałe jednostki będą musiały być wyłączone z końcem 2025 r. i w to miejsce musimy znaleźć jakiś nowy biznes. Nie przyjmujemy modelu, że jednostki, które nie będą miały rynku mocy, nie będą pracowały, będą utrzymywane tylko po to, żeby trzymać flotę” – zadeklarował.

Odnosząc się do pytania, czy bloki 200MW dałoby się przerobić na gazowe jako jednostki tzw. szczytowe, szef koncernu odpowiedział, że Tauron analizuje możliwości przede wszystkim w zakresie jednostek gazowych, które pokrywałyby zapotrzebowanie na energię w tzw. pikach zapotrzebowania na moc. „Jesteśmy tym zainteresowani, możemy stworzyć taką ofertę, jesteśmy w trakcie analiz, patrzymy gdzie mamy możliwości dojścia do gazu” – powiedział.

Zaprzeczył, aby bloki 200MW mogły utrzymać się poza rynkiem mocy jako jednostki szczytowe. Podkreślił, że źródła te nigdy nie były projektowane z tym przeznaczeniem. „Nie ma co się łudzić, że w elektrowniach, które budowane były np. w latach 70., da się dzisiaj nagle przeprowadzić takie zmiany za niewielkie pieniądze, żeby działały jako elektrownie szczytowe” - zaznaczył.

„To nie jest ta technologia. One mogą funkcjonować stabilnie, mogą być włączane i wyłączane, ale to nie jest na zasadzie, że mam siedmiominutowy rozruch, a potem za dwie godziny wyłączam taką jednostkę i włączam za kolejne cztery godziny. To jest technologia, która może zagwarantować bezpieczeństwo, natomiast to nie jest technologia, która może być w systemie potrzebna jako wyrównanie piku” - stwierdził.

Zapewnił, że m.in. w kontekście bloków uciepłownionych, jak np. w Jaworznie, które mogą zostać wyłączone po 2025 r., Tauron przygotowuje plan wyłączenia bloków węglowych, ale równocześnie zagwarantowania, że w tym miejscu pojawi się ciepło, ekologiczne w dobrej cenie. „Żadne umowy na dostawę ciepła nie zostały wypowiedziane” – podkreślił Grzegorz Lot.(PAP)

mtb/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Katowice
6.8°C
wschód słońca: 07:37
zachód słońca: 15:44
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2024-12-18 19:00
miejsce
Old Timers Garage, Katowice, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-19 18:00
miejsce
Miejski Dom Kultury...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-19 20:00
miejsce
Miejski Dom Kultury...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-20 18:00
miejsce
Miejski Dom Kultury...
wstęp biletowany