Startuje 4 edycja ogólnopolskiej akcji Kwiaty zamiast śmieci
Zbierz reklamówkę śmieci, zrób jej zdjęcia i dodaj na stronie www.kwiatyzamiastsmieci.pl , podaj miejsce, w którym zbierałeś. Dla pierwszych 500 osób przygotowaliśmy paczkę nasion z kwiatami przyjaznymi dla pszczół i innych zapylaczy, które możesz wysiać w swoim ogródku lub w donicy na balkonie.
Bardzo cieszymy się, iż akcja tam Wam się spodobała i ma tak wymierne rezultaty. Udało nam się już zebrać 8 tysięcy 662 worki śmieci i stworzyliśmy 756 miejsc przyjaznych pszczołom. W Arce lubimy łączyć i współpracować. Dlatego cieszymy się, że udało się przygotować nam kolejną akcję łączącą temat zaśmiecenia naszych terenów przyrodniczych z pomocą pszczołom i innym owadom zapylającym – tłumaczy Wojciech Owczarz, prezes Arki i pomysłodawca akcji.
Rekopol jest Partnerem Strategicznym akcji KWIATY ZAMIAST ŚMIECI.Bardzo się cieszymy że jesteśmy zresztą już od lat partnerem działań, które prowadzi Fundacja Arka. Za każdym razem są one niesztampowe, bardzo sugestywnie edukują młodych i uczą ekologii. Akcja „Kwiaty zamiast śmieci” jest bardzo prosta i praktycznie każdy może wziąć udział z każdego końca Polski, dlatego serdecznie zachęcamy do udziału – Aneta Stawicka kier. Ds. edukacji i komunikacji w Rekopol.
Partnerami akcji są także: Grupa Kęty S.A., Aluprof S.A., Alupol Packaging S.A., Miasto Bielsko-Biała, Miasto Katowice.
Akcja dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.
Rola pszczół i innych zapylaczy
To najczęściej przywoływany przykład podkreślający znaczenie pszczół. Jak twierdzi Albert Einstein po wyginięciu pszczół ludziom pozostaną jeszcze 3–4 lata egzystencji. Prawda, że bardzo obrazowy przykład. Ponad 80% roślin jest przystosowana właśnie do zapylania przez owady, głównie pszczoły. Niestety od wielu lat obserwujemy malejącą populację pszczół, a nawet zmiany te zagrażają ich istnieniu. A przecież ich praca jest dla nas niezmiernie ważna. Pszczoły zapylają wszystkie rośliny, nie tylko te, które uprawiamy. Są niezmiernie ważne w wszelkich uprawach sadowniczych, czyli zależy od nich los naszych hitów eksportowych: jabłek, wiśni, malin itd. Jeżeli pszczoły wyginą to prawdopodobnie nikt więcej nie zapyli roślin. Pszczoły zapylając także rośliny w środowisku naturalnym dostarczają pokarm dzikim zwierzętom utrzymując tak ważną bioróżnorodność.Dodatkowe informacje:
Wojciech Owczarz – prezes Fundacja Ekologiczna ARKA, tel. 609 267 020, w.owczarz@fundacjaarka.pl.