6 listopad 2021

Porady Miejskiego Rzecznika Konsumentów dla osób rozważających zakup detektora tlenku węgla

zdjęcie: Porady Miejskiego Rzecznika Konsumentów dla osób rozważających zakup detektora tlenku węgla / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, to „cichy zabójca”, ponieważ jest bezwonny i bezbarwny, a przez to trudny do wykrycia. W pomieszczeniach mieszkalnych, w stężeniu zagrażającym zdrowiu lub życiu człowieka, najczęściej pojawia się na skutek pożaru, ale także z powodu wadliwego działania przewodów kominowych podczas użytkowania urządzeń grzewczych spalających drewno, węgiel, olej opałowy lub gaz. Osoby wystawione na działanie tlenku węgla w niebezpiecznym stężeniu najczęściej ulegają ciężkiemu zatruciu. W najgorszym wypadku toksyczny gaz może doprowadzić do śmierci. Do największej liczby zatruć dochodzi w okresie jesienno-zimowym.
REKLAMA
Z pomocą mogą przyjść domowe elektryczne wykrywacze trującego gazu nazywane: czujnik czadu - czujnik tlenku węgla - detektor tlenku węgla.

PORADY DLA KONSUMENTÓW

Detektory tlenku węgla to urządzenia do użytku domowego, które zaalarmują, gdy w pomieszczeniu pojawi się czad. Składają się z obudowy, instalacji stałej, czujnika, urządzenia alarmowego oraz odpowiednich wskaźników.

Przy zakupie czujnika zwróć uwagę na:
 
  • do czujnika czadu? Zawiadom Inspekcję Handlową.Typ czujnika. Typ A – emituje alarm wizualny i dźwiękowy, a także może doprowadzić do uruchomienia wentylacji. Typ B - tylko emituje alarm wizualny i dźwiękowy.
  •  Rodzaj zasilania. Detektory czadu mogą być zasilane na baterie lub z domowej sieci elektrycznej. Jeśli często masz awarie prądu, wybierz czujnik na baterie.
  • Normę. Czujnik powinien być oznakowany nazwą normy PN-EN 50291-1:2010/A1:2013-05. Przedsiębiorca poświadcza w ten sposób, że przeprowadził badania czujnika pod kątem wymagań bezpieczeństwa.
  • Instrukcję użytkowania. Musi być napisana po polsku i zawierać pełne, jednoznaczne i dokładne informacje dotyczące instalacji, prawidłowego działania oraz regularnego sprawdzania urządzenia. Dowiesz się z niej co robić w razie alarmu i jak rozpoznać ewentualną awarię czujnika.

Masz wątpliwości co  do czujnika czadu? Zawiadom Inspekcję Handlową. 

Pamiętaj, że:
  • Urządzenia do spalania paliwa muszą być prawidłowo zainstalowane, konserwowane i naprawiane przez uprawnionych specjalistów. Niezbędne są okresowe przeglądy przewodów kominowych.
  • Nie należy zatykać otworów wentylacyjnych ani zaklejać okien w pomieszczeniach, w których są urządzenia mogące emitować tlenek węgla. Pomieszczenia powinny być regularnie wietrzone.
  • W pomieszczeniach gdzie działają urządzenia grzewcze takie jak piecyki gazowe, piece opalane węglem lub drewnem, kotły olejowe, piece kaflowe, kominki, gazowe ogrzewacze pomieszczeń zaleca się instalowanie detektora czadu.
  • Detektor tlenku węgla powinien być zamontowany w sposób zgodny z instrukcją. Najlepiej umocować go na wysokości głowy dorosłego człowieka – około 1,5 m od podłogi, 30 cm od sufitu; nie należy montować urządzenia przy suficie, w rogu pomieszczenia ani przy oknie lub kratce wentylacyjnej.
  • W przypadku wątpliwości dotyczących osób o specjalnych problemach zdrowotnych instalację detektora tlenku węgla należy skonsultować się z lekarzem.

Jeśli uruchomi się detektor tlenku węgla należy: otworzyć szeroko okna i drzwi, opuścić pomieszczenie, ewakuować domowników i powiadomić sąsiadów, zadzwonić na numer alarmowy służb ratunkowych.

Telefon alarmowy – 112, Straż Pożarna – 998, Policja – 997, Pogotowie Ratunkowe – 999, Pogotowie Gazowe – 992.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Katowice
16.6°C
wschód słońca: 04:53
zachód słońca: 20:27
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2024-05-17 19:00
miejsce
Teatr Żelazny, Katowice, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-17 19:00
miejsce
Katowice Miasto Ogrodów Instytucja...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-17 19:00
miejsce
Teatr Bez Sceny, Katowice, 3 Maja 11
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-18 16:00
miejsce
Teatr Żelazny, Katowice, Ul....
wstęp biletowany