20 lipiec 2021

PGNiG Obrót Detaliczny pomoże przy Czystym Powietrzu w woj. śląskim

Fot. PGNiG (1),
Porady związane z ubieganiem się o dotację z rządowego programu Czyste Powietrze można uzyskać w śląskich biurach obsługi klienta PGNiG Obrót Detaliczny. Firma zainaugurowała właśnie w Katowicach program „Prosto po czyste powietrze”.
REKLAMA
Kampanię będą realizowały spółka PGNiG Obrót Detaliczny we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który jest operatorem rządowego programu Czyste Powietrze. Przeszkoleni konsultanci w biurach obsługi klienta będą pomagali w wypełnianiu wniosków o rządowe dotacje do wymiany starych pieców, ale też w pozyskiwaniu lub zmianie warunków technicznych przyłączeń do sieci gazowniczej.

Jak mówił, podczas poniedziałkowej inauguracji pierwszego etapu „Prosto po czyste powietrze” w województwie śląskim, prezes PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha, aby ułatwić klientom korzystanie z Czystego Powietrza, spółka chce pomagać im w prawidłowym wnioskowaniu o dotacje, wyręczać ich w kontakcie z operatorem sieci dystrybucyjnej, a jednocześnie zachęcać do wyboru produktów gazowych.

„Mam zaszczyt reprezentować spółkę, która jest częścią Grupy Kapitałowej PGNiG, zajmującą się sprzedażą. PGNiG Obrót Detaliczny sprzedaje gaz do ponad 7 mln klientów detalicznych i ponad 300 tys. firm. Z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na rzecz Czystego Powietrza intensywnie pracujemy od stycznia 2020 r.” - zaznaczył Mucha.

„W walce o czyste powietrze uczestniczymy jednak od samego początku, bo właśnie gaz jest najbardziej ekologicznym paliwem: 45-47 proc. wszystkich wniosków składanych do programu Czyste Powietrze to właśnie wybór gazu. I my chcemy jeszcze bardziej ten program wspierać” - zadeklarował.

„Biura obsługi klienta na terenie województwa śląskiego - wszystkie 14 biur - są do dyspozycji naszych obecnych i przyszłych klientów, zwłaszcza tych, którzy dzisiaj wykorzystują paliwo gazowe wyłącznie w celu przygotowywania posiłków. Będziemy zmierzać do tego, aby wybierali gaz również jako paliwo służące do ogrzewania domu” - wskazał Mucha.

„Dzisiaj na terenie województwa śląskiego jest 260 tys. kopciuchów - i te kopciuchy muszą zniknąć tak szybko, jak to możliwe, przy czym pierwszą graniczną datą jest 1 stycznia 2022 r.” - przypomniał, nawiązując do założeń uchwały antysmogowej woj. śląskiego przewidującej, że w tym terminie wymienione powinny zostać wszystkie piece starsze niż 10 lat i bez tabliczki znamionowej.

Obecny na uroczystości wiceprezes PGNiG ds. rozwoju Arkadiusz Sekściński m.in. podkreślił, że kampania PGNiG Obrót Detaliczny wspiera rządowy program Czyste Powietrze. „To kolejny etap naszego zaangażowania: biura obsługi PGNiG Obrót Detaliczny będą do dyspozycji Ślązaków w zakresie uzyskiwania finansowania w programie Czyste Powietrze” - powiedział.

„Przeszkoleni konsultanci będą pomagać wypełniać te wnioski celem pozyskania dofinansowania na wymianę pieca starej generacji. Będą też pomagać w innym ważnym aspekcie: weryfikowaniu dostępności sieci gazowniczej, czy to w kwestiach związanych ze zmianą warunków technicznych przyłączenia do operatora sieci dystrybucyjnej, czy to w pozyskiwaniu tych warunków, aby do sieci gazowniczej się przyłączyć i móc wymienić stary piec” - uściślił.

Sekściński wyraził przekonanie, że szerokie wykorzystanie gazu ziemnego jako paliwa przejściowego w Polsce jest niezbędne, aby spełnić krajowe i unijne wymogi w zakresie osiągnięcia neutralności klimatycznej - to właśnie ogrzewanie gazowe pozwala na całkowitą eliminację emisji pyłu oraz dwukrotne obniżenie emisji dwutlenku węgla w porównaniu do kotłów węglowych.

Sekściński przypomniał, że w Polsce jest jeszcze ok. 3 mln kopciuchów, w których często pali się nie tylko węglem, ale też np. różnymi odpadami. „Przed nami dużo wspólnej pracy między Funduszem, między samorządem, między PGNiG. (…) Mamy co robić, zaczynamy tu, na Śląsku” - podkreślił Sekściński.

Prezes NFOŚiGW Maciej Chorowski mówił w Katowicach, że Czyste Powietrze zakłada doprowadzenie do redukcji niskiej emisji z ok. 3 mln jednostek, co oznacza aktywizację ok. 100 mld zł w ciągu około dekady. Podał, że od inauguracji programu w 2018 r., po jego modyfikacjach w 2020 r. i uruchomieniu tzw. ścieżki bankowej 6 lipca br., złożono w nim ok. 280 tys. wniosków.

„Zbliżamy się więc do 10 proc. założonej ilości 3 mln. Tygodniowo składanych jest ok. 4 tys. wniosków - znakomita większość pochodzi ze Śląska” - zaznaczył.

Wskazał też, że po decyzji o przystąpieniu do programu musi następować decyzja o wyborze technologii zastępującej dotychczasowe emisyjne źródło ciepła. „Gaz wydaje się, gdzie tylko jest to możliwe, najbardziej oczywistym rozwiązaniem dlatego, że efekt antysmogowy uzyskiwany jest właściwie natychmiast, a komplikacja techniczna jest stosunkowo niewielka przy bardzo wysokiej pewności dostaw paliwa” - powiedział Chorowski.

W poniedziałek program PGNiG Obrót Detaliczny „Prosto po czyste powietrze” zainaugurowano również w woj. podkarpackim, gdzie podobnie obowiązuje regionalna uchwała antysmogowa.

Źródło informacji: PAP MediaRoom
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
śląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2021-10-02 19:30
miejsce
Spodek, Katowice, Al. Korfantego 35
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-22 20:00
miejsce
Kościół Ewangelicko- Augsburski,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-19 20:00
miejsce
Spodek, Katowice, Al. Korfantego 35
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-22 20:00
miejsce
Klub Królestwo, Katowice, Rondo...
wstęp biletowany