Mieszkańcy segregują coraz więcej odpadów
"Dążymy do tego, aby co roku zwiększać ilość odpadów, które są posegregowane i gotowe do dalszego przetwarzania" - podkreślił w informacji prasowej dyrektor ds. administracyjno-organizacyjnych w MPGK Katowice Damian Stępień.
MPGK z okazji przypadającego w poniedziałek Światowego Dnia Recyklingu porównało dane dotyczące sortowanych śmieci za lata 2022 i 2023. Jak z nich wynika, mieszkańcy Katowic segregują coraz więcej odpadów, choć ich ogólna masa była podobna.
"W 2022 r. było to 94,4 tys. ton, a w 2023 r – 94,5 tys. ton. W prawie każdej grupie odpadów w zeszłym roku zebrano więcej niż rok wcześniej – plastiku odebrano w 2023 r. 7,5 tys. ton w porównaniu z 6,7 tys. ton w 2022 r., papieru 4,8 tys. ton w 2023 r., a w 2022 r. było to 4,6 tys. ton. Gabarytów zebrano w 2023 r. 4,7 tys. ton a w 2022 r. było to 4,2 tys. ton. Duży wzrost zanotowały odpady bio – z 7,7 tys. ton w 2022 r. do 9,6 tys. ton w 2023 r." - wskazano w komunikacie.
Jak podkreśliło MPGK, jedynie szkła zabrano mniej - w 2022 r. było to 4,9 tys. a w 2023 r. 4,8 tys. ton. Spadek masy można wiązać ze wzrastającą świadomością ekologiczną.
Niektórych przedmiotów zrobionych ze szkła nie należy wyrzucać do zielonego pojemnika, ponieważ nie każde szkło nadaje się do ponownego przetworzenia. Do zielonego pojemnika możemy wrzucić szkło opakowaniowe – czyli butelki i słoiki, a także opakowania szklane po kosmetykach. Do pojemnika czarnego należy wrzucić np. zbite szklanki, lustra, szyby samochodowe, klosze szklane czy znicze.
"Chociaż liczby pokazują, że mieszkańcy Katowic rozumieją potrzebę segregowania odpadów, nie można na tym poprzestać. Warto na co dzień wdrażać ekologiczne zachowania" - zaznaczyło MPGK.
Jak dodało, mieszkańcy powinni podczas zakupów zastanowić się, czego potrzebują i nie kupować na zapas. Dobrze także unikać jednorazowych opakowań, a na zakupy iść z torbą wielorazowego użytku. Najważniejszym jednak punktem jest segregowanie odpadów na podstawowe frakcje – papier, szkło, bio, metale i tworzywa sztuczne. Posegregowane odpady trafiają do Zakładu Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów, gdzie odzyskiwane są z nich surowce, które potem mogą zostać przerobione na nowe produkty.
Przedsiębiorstwo przypomina również o specjalnych śmieciach, które należy oddawać do wyspecjalizowanych punktów – to m.in. sprzęt elektroniczny, leki, odpady wielkogabarytowe. W Katowicach znajdują się cztery punkty - przy ul. Bankowej, Zaopusta, Obroki i Milowickiej - które przyjmują takie odpady.
"Jako MPGK staramy się upowszechniać tę wiedzę wśród mieszkańców – m.in. przez nasze social media, organizujemy także warsztaty dla dzieci. Inwestujemy w infrastrukturę – latem ubiegłego roku podpisaliśmy umowę na dofinansowanie modernizacji linii sortowniczej odpadów zbieranych selektywnie, co pozwoli nam zwiększyć przepustowość instalacji" – podsumował Stępień. (PAP)
autorka: Julia Szymańska
jms/ mmu/