25 czerwiec 2021

Krwawa prawda o energetyce węglowej

fot. nadesłane
W czwartek, 24 czerwca 2021 r,. aktywistki i aktywiści Extinction Rebellion Wrocław (XR) dołączyli do Walnego Zgromadzenia akcjonariuszy spółki Kogeneracja, mającej swoje elektrociepłownie we Wrocławiu, Czechnicy i Zawidawiem. Jako akcjonariusze i akcjonariuszki postanowili wykorzystać swoje prawa domagając się odpowiedzi na palące pytania związane ze spółką. Na Walnym Zgromadzeniu padły pytania o najważniejsze sprawy - przyszłość nas wszystkich w obliczu katastrofy klimatycznej, którą zgotowały nam emisje m.in. z elektrociepłowni. Aktywistki i aktywiści zakwestionowali opłacalność inwestycji w szóste masowe wymieranie gatunków i śmierć naszych bliskich.
REKLAMA
W tym samym czasie pod siedzibą spółki odbywał się happening Extinction Rebellion Wrocław. Kapitaliści w garniturach oblewali krwią półnagie osoby, na których ciałach widniały hasła: "prawda jest krwawa", „inwestycja w węgiel to zabóstwo”, „zabijacie nas”.

To symbol kapitału, który jest zbijany na kryzysie klimatycznym kosztem obywatelek i obywateli czyli nas wszystkich – tłumaczy jedna z osób, która brała udział w proteście – Nasza przyszłość pada ofiarą ich zysków. Spółka Kogeneracja chwali się wynikami za 2020 rok, nie biorąc po uwagę tzw. „zewnętrznych” kosztów swojej działalności, czyli np. zgonów spowodowanych przez ich emisje. Na jaką kwotę spółka wycenia ludzkie życie?

Kryzys klimatyczny jest faktem i dzieje się już teraz – dodaje inny uczestnik happeningu – co chwilę słyszymy o kolejnych symptomach tego kryzysu: nowy rekord temperatury na świecie 80,8 stopnia, kolejne wielkie pożary w USA, polskie miasta zmagające się z nawałnicami po okresie wzmożonych upałów - a to tylko kilka ostatnich dni. Nauka nie ma wątpliwości co do zmian klimatu wywołanych przez człowieka oraz ich katastrofalnych skutków w przyszłości.

Extinction Rebellion Wrocław sprzeciwia się bierności polityków i decydentów w walce z kryzysem klimatycznym. Jako oddolny ruch społeczny walczymy z toksycznym systemem, który stawia zyski ponad ludzkie życie. Żądamy mówienia prawdy, działania teraz i oddania prawa do decydowania o naszej przyszłości obywatelkom i obywatelom.

Żądamy prawdy, a ta jest krwawa. Jeśli nie zrobimy nic, młodsze oraz przyszłe pokolenia czeka walka o żywność i wodę.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
śląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2021-11-22 20:00
miejsce
Klub Królestwo, Katowice, Rondo...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-26 20:00
miejsce
Katowice Miasto Ogrodów Instytucja...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-27 20:00
miejsce
Spodek, Katowice, Al. Korfantego 35
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-03 19:00
miejsce
Katowice Miasto Ogrodów Instytucja...
wstęp biletowany