24 godziny na przygotowanie najlepszych rozwiązań dla klimatu
Climathon GZM to forma studenckiej rywalizacji, w której weźmie udział 60 uczestników. Każdy z nich będzie miał 24 godz., żeby przy wsparciu ekspertów przygotować swój pomysł na zadbanie o zieleń w miastach. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone nagrodami finansowymi w wysokości 12 tys., 7 tys. i 5 tys. zł.
Dyrektorka departamentu infrastruktury i środowiska Urzędu Metropolitalnego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Blanka Romanowska w przesłanej we wtorek informacji prasowej poinformowała, że celem Climathonu GZM jest zachęcanie studentów do poszukiwania innowacyjnych pomysłów na rzecz walki z katastrofą klimatyczną.
„W tegorocznej edycji zajmiemy się tematem zieleni miejskiej. Roślinność obniża skutecznie temperaturę, poprawia jakość powietrza i zwiększa bioróżnorodność. W czasach coraz większych upałów dobrze zaprojektowana ekologicznie zieleń jest niezbędną częścią każdego miasta” – wyjaśniła Romanowska.
Nagrodę specjalną w ramach tegorocznego Climathonu GZM ufundowała firma In Post. Zostanie ona przyznana za najlepszy projekt zazielenienia terenu przy jednym z jej paczkomatów, który następnie ma doczekać się realizacji na terenie metropolii.
Climathony GZM są organizowane od 2020 r. Ich uczestnicy zajmowali się m.in. mobilnością miejską, ograniczeniem powstawania odpadów oraz oszczędzaniem energii.
Tegoroczna edycja wydarzenia rozpocznie się w środę (13 listopada) o godz. 10.00 na sali kinowej ASP. Prezentację prac studentów zaplanowano w czwartek (14 listopada) w godz. 12.00-13.30. Zakończenie powinno rozpocząć się o godz. 14.30.
Climathon GZM jest organizowany wraz z EIT Climate-KIC. To agencja zajmująca się innowacjami klimatycznymi w Unii Europejskiej.(PAP)
pato/ agt/