reklama
18 marzec 2025

Wnioski z wojny powinny znaleźć odzwierciedlenie w przygotowaniu kadr medycznych

zdjęcie: Wnioski z wojny powinny znaleźć odzwierciedlenie w przygotowaniu kadr medycznych / v53725386
v53725386
Doświadczenia z misji wojskowych i wnioski płynące z wojny w Ukrainie powinny znaleźć odzwierciedlenie w przygotowaniu kadr medycznych we wszystkich województwach - powiedział we wtorek wiceminister nauki Marek Gzik, który wizytował Śląski Uniwersytet Medycznym w Katowicach.
REKLAMA

Wiceminister wskazał, że wobec sytuacji geopolitycznej i w obliczu wojny za naszą wschodnią granicą, kraj powinien przygotować siły zbrojne na ewentualność konfliktu zbrojnego, a medycyna pola walki - jak zaznaczył - odgrywa istotną rolę.

"Na poziomie rządowym toczy się dyskusja, w której ścierają się dwa poglądy: czy przywrócić działalność Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, która przez lata szkoliła kadry medyczne dla Wojska Polskiego, czy może postawić na inne rozwiązania" – powiedział podczas konferencji prasowej Gzik.

Jednym z kluczowych ośrodków, który mógłby odegrać w tym procesie istotną rolę, jest Wojskowy Instytut Medyczny. Jak podkreślił minister, instytut ma bogate doświadczenie zdobyte w czasie misji w Afganistanie i Iraku.

"Wojskowa Akademia Medyczna przez wiele lat była absolutnym liderem w tej dziedzinie, jednak kilka lat temu przestała funkcjonować. Tymczasem w ostatnich latach to właśnie Wojskowy Instytut Medyczny przejął pełną odpowiedzialność za obsługę medyczną, zarówno podczas misji w Afganistanie, jak i w Iraku" - przypomniał we wtorek wiceminister.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zamieszczono w poniedziałek informację o projekcie dotyczącym utworzenia Wojskowej Akademii Medycznej z siedzibą w Łodzi. Uczelnia ma docelowo kształcić żołnierzy m.in. do wykonywania zawodów: lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, farmaceutów i psychologów. Akademia będzie realizować kształcenie w oparciu o mienie i zasoby kadrowe własne oraz innych uczelni medycznych i podmiotów leczniczych, z którymi zawrze stosowne porozumienia.

Choć województwo śląskie nie posiada uczelni wojskowej, to zdaniem ekspertów powinno rozważyć rozwój kształcenia w zakresie medycyny pola walki. "Województwo śląskie też powinno myśleć w kategoriach zabezpieczenia naszego społeczeństwa na wypadek konfliktu zbrojnego i specyficznego leczenia poszkodowanych. Musimy pamiętać, że charakter urazów różni się w zależności od sytuacji – inaczej wyglądają obrażenia w wyniku wypadków komunikacyjnych, a inaczej rany szarpane powstałe w trakcie działań wojennych" - powiedział wiceminister.

"Umiejętność leczenia i ratowania ludzi zależy od doświadczenia, a to, które posiada Wojskowy Instytut Medyczny oraz wnioski płynące z konfliktu na Ukrainie, powinny znaleźć odzwierciedlenie w przygotowaniu kadr medycznych we wszystkich województwach" - zaznaczył Gzik.

Jak wskazał, woj. śląskie to region przemysłowy, w razie konfliktu ofiarami mogą być cywile. W regionie znajdują się duże centra urazowe, takie jak Szpital św. Barbary czy Śląskie Centrum Urazowe, które od lat zajmują się leczeniem ciężkich obrażeń, np. u górników poszkodowanych w katastrofach.

"Oby nigdy nie przyszło nam mierzyć się z takimi warunkami, ale gdyby taka sytuacja miała miejsce, jestem przekonany, że medycy doskonale sobie poradzą i będą w stanie pomóc ludziom. Niemniej jednak, dobrze byłoby, gdyby tego rodzaju specyficzne, specjalistyczne kształcenie w tym zakresie było dostępne w większym wymiarze" – zauważył Gzik.

Śląski Uniwersytet Medyczny posiada - jak deklaruje uczelnia - możliwości włączenia elementów medycyny wojskowej do swojego programu nauczania. "Zawsze uczelnia ma takie możliwości, żeby część działań przekierować w to, co jest ważniejsze w danym momencie dla społeczeństwa. My też o tym myślimy" - powiedział rektor ŚUM prof. Tomasz Szczepański.

Jak dodał, przygotowanie szpitali na wypadek kryzysowych sytuacji również jest kluczowe. "Z jednej strony to są plany dotyczące kształcenia, ale z drugiej strony też szpitale musimy zabezpieczyć i podjąć planowanie awaryjne. Szpitale muszą ograniczyć wtedy planową działalność i przede wszystkim służyć poszkodowanym" – podkreślił rektor. Profesor zauważył, że lekarzy z regionu zdobywają doświadczenie pomagając jako wolontariusze w ukraińskich szpitalach.(PAP)

jms/ bar/ ktl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Katowice
6.4°C
wschód słońca: 06:20
zachód słońca: 19:16
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2025-03-31 12:00
miejsce
Miejski Dom Kultury...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-31 17:00
miejsce
Miejski Dom Kultury...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-01 19:00
miejsce
Klub Królestwo, Katowice, Rondo...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-03 19:00
miejsce
Mystery Machinery (C.H. Załęże),...
wstęp biletowany