Śląskie/ Rybnik zmodernizował główną siedzibę biblioteki miejskiej
Jak przekazała w piątek Anna Kolenda z biura prasowego rybnickiego magistratu, eksploatacja budynku Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej powinna być teraz bardziej ekonomiczna i ekologiczna: jego termomodernizacja była pierwszą od ponad 30 lat istnienia obiektu kompleksową ingerencją w jego elewację.
Przedstawicielka miasta wymieniła, że docieplono ściany zewnętrzne i stropodachy budynku, wymieniono okna i parapety zewnętrzne, zamontowano zewnętrzne rolety, zmodernizowano instalację centralnego ogrzewania, wymieniono instalację odgromową i odtworzono pokrycie elewacji z płytek klinkierowych.
W bibliotece wykonano też remont schodów zewnętrznych i podjazdu dla osób niepełnosprawnych oraz murków zewnętrznych. Poprawiono estetykę wokół budynku, zdemontowano elementy ozdobne, które wyczyszczono, zabezpieczono antykorozyjnie, pomalowano i ponownie zamontowano.
Prace wykonała wybrana w przetargu firma F-Bud Fibic z Wodzisławia Śląskiego. Remont przeprowadzono przy otwartej dla użytkowników placówce – jej poszczególne pomieszczenia były wyłączane z użytku na czas realizacji najbardziej uciążliwych dla czytelników prac.
Rybniccy samorządowcy akcentują, że termomodernizacja przyniesie oszczędność energii i zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. To oznacza lepsze wykorzystanie miejskich środków finansowych i większy komfort użytkowania.
Znaczny remont wnętrza biblioteki przeprowadzono w 2016 r. W budynku m.in. zamontowano wtedy windę, łączącą trzy kondygnacje, ułatwiającą korzystanie z placówki m.in. osobom z niepełnosprawnościami.
W ostatnich tygodniach rybnicka biblioteka dołączyła do programu "Moje miasto bez elektrośmieci". Ma on podnieść świadomość mieszkańców w zakresie postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Może też przyczynić się do zwiększenia zbiorów: za każde 250 kg elektrośmieci placówka ma otrzymywać bon na zakup nowych książek.
Obecna siedziba biblioteki centralnej przy ul. Księdza Józefa Szafranka 7 powstawała w latach 80. ub. wieku; została oddana do użytku 28 marca 1989 r. Autorem projektu architektonicznego był Marian Skałkowski, a generalnym wykonawcą Rybnickie Przedsiębiorstwo Budowlano Montażowe PEBEROW.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ apiech/
