Lokomotywa PKP z wizerunkiem Jana Czochralskiego rozpoczęła podróż po Polsce
Lokomotywa z wizerunkiem Czochralskiego - chemika i metaloznawcy, którego wynalazki były wykorzystywane m.in. w przemyśle kolejowym, została zaprezentowana we wtorek na Dworcu Głównym w Katowicach. Stąd wyruszyła w sześciomiesięczną podróż, podczas której odwiedzi m.in. Poznań, Lublin, Białystok czy Świnoujście.
Projekt "Szlak Akademii Superbohaterów" uruchomiła pod koniec kwietnia "Fundacja Nauka. To Lubię" wspólnie z PKP Intercity. Pierwszym jej etapem był ogólnopolski plebiscyt na superbohatera, w którym głosy internautów wyłoniły wizerunek polskiego naukowca.
W konkursie każdy mógł oddać swój głos na jednego z dziesięciu wybitnych polskich naukowców. Wśród kandydatów znalazły się takie osoby jak Maria Skłodowska-Curie, czy Ignacy Łukasiewicz. Zwyciężył Czochralski; jeden z najczęściej cytowanych polskich nuczonych, nazywany też "ojcem współczesnej elektroniki". Opracowaną przez Czochralskiego metodą produkowane są dziś monokryształy, w oparciu o które działają telefony komórkowe, tablety, cyfrowe aparaty fotograficzne, odtwarzacze mp3 i inne urządzenia elektroniczne.
"Możemy uczcić dorobek wybitnego polskiego naukowca, Jana Czochralskiego, umieszczając jego wizerunek na jednej z naszych lokomotyw. Tym sposobem nie tylko upamiętniamy jego wkład w naszą historię, ale również promujemy polską naukę na terenie całego kraju" – powiedział członek zarządu PKP Intercity Adam Wawrzyniak, cytowany w informacji prasowej.
Inicjatywa obejmuje nie tylko plebiscyt, ale również stworzenie mapy "Szlaku Akademii Superbohaterów", emisję filmów edukacyjnych oraz prelekcje popularnonaukowe na dworcach polskich miast.
Fundacja „Nauka. To Lubię", którą założył i kieruje dziennikarz i popularyzator nauki Tomasz Rożek zajmuje się edukacją i działaniami na rzecz promowania nauki oraz technologii.
PKP Intercity to największy polski operator kolejowy, który łączy centra dużych miast oraz popularne ośrodki turystyczne w kraju, a także umożliwia podróżowanie po Europie. Każdego dnia przewoźnik uruchamia około 400 pociągów. (PAP)
autorka: Julia Szymańska
jms/ malk/
