JSW chce na nowej platformie internetowej edukować o węglu metalurgicznym
Jak poinformował w poniedziałek rzecznik JSW Tomasz Siemieniec, platforma działa już pod adresem tojestwegiel.pl. "Strona została stworzona, aby edukować, angażować i inspirować - stanowi centrum wiedzy o węglu metalurgicznym" - wyjaśnił rzecznik.
Na stronie umieszczono materiały edukacyjne, mające wyjaśniać, czym jest węgiel metalurgiczny i jakie pełni funkcje. Są tam np. fakty i mity o tym surowcu czy ciekawostki dot. wykorzystania stali. Są multimedia i infografiki nt. znaczenia węgla dla rozwoju przemysłu i technologii, a także podcasty – rozmowy z ekspertami o roli węgla w gospodarce i zrównoważonym rozwoju.
Na stronie umieszczono też konkurs edukacyjny: chodzi o mieszczące się w 2,5 tys. znaków najbardziej oryginalne, trafne i kreatywne odpowiedzi na pytanie, „jak węgiel metalurgiczny – przekształcony w stal – jest obecny w Twoim codziennym życiu?”.
"Nagrody wykonane ze stali podkreślają znaczenie węgla metalurgicznego w życiu codziennym. Ich symbolika łączy edukację z rzeczywistym zastosowaniem węgla w produkcji stali" - wskazał Siemieniec.
JSW przypomina przy różnych okazjach, że jest w Unii Europejskiej największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego/metalurgicznego i znaczącym producentem koksu, który jest niezbędnym składnikiem w procesie produkcji stali. W tym roku węgiel koksowy po raz czwarty uzyskał status surowca krytycznego dla europejskiej gospodarki.
Jak wskazują władze spółki - JSW pozostaje kluczowym uczestnikiem łańcucha dostaw składników niezbędnych do produkcji stali mającej kluczowe znaczenie dla rozwoju i transformacji gospodarki Polski i UE - ze względu na wykorzystanie m.in. w produkcji turbin wiatrowych, maszyn, pojazdów (w tym elektrycznych) czy konstrukcji budowlanych (np. elektrowni jądrowych).
JSW pod koniec listopada br. ogłosiła wdrożenie Planu Strategicznej Transformacji, który ma zahamować ujemne przepływy gotówki, przez zdefiniowanie i wdrożenie inicjatyw, pozwalających przywrócić rentowność segmentowi wydobywczemu. Większość z nich dotyczy segmentu "Efektywna kopalnia", a wszystkie mają w latach 2025-27 przełożyć się na 8,5 mld zł pozytywnych skutków finansowych.
Przy ogłaszaniu planu wiceprezes JSW ds. technicznych i operacyjnych Adam Rozmus sygnalizował, że wprowadzenie "Efektywnej Kopalni" powinno przełożyć się na osiągnięcie zakładanego wydobycia 14,5 mln ton węgla koksowego rocznie, a dzięki działaniom w tym zakresie JSW powinna uzyskać szacowane 4,2 mld zł dodatkowej marży w ciągu trzech lat.
JSW wyjaśniła, że plan jest odpowiedzią na sytuację spółki, na którą złożyły się m.in. malejące ceny węgla koksowego, rosnąca podaż niskokosztowego węgla koksowego spoza Europy, malejący popyt na węgiel koksowy w Europie w związku ze zmniejszaniem wielkopiecowej produkcji stali i zamykaniem koksowni, a także malejące wydobycie węgla koksowego w JSW przy wzroście kosztów i wydatków na inwestycje w latach 2021-23.(PAP)
mtb/ malk/
