25 czerwiec 2020

Ekologiczne i społeczne działania uczniów ze Śląska nagrodzone w konkursie “Projektanci edukacji”

fot. nadesłane
Uczniowie z Powiatowego Zespołu Szkół Nr 1 im. gen. Józefa Bema w Pszczynie oraz ze Szkoły Podstawowej nr 15 im. Konstantego Wolnego w Chorzowie zostali laureatami 2 etapu konkursu “Projektanci edukacji”, organizowanego co roku przez wydawnictwo Nowa Era. Zrealizowane w tym roku szkolnym społeczne i ekologiczne projekty uczniów zostały nagrodzone grantami finansowymi, które wesprą ich kolejne działania edukacyjne!
Uczniowie z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 im. gen. Józefa Bema w Pszczynie zasługują na szczególne uznanie. Mimo wielu problemów organizacyjnych, z sukcesem zrealizowali zaplanowane działania w lokalnym Domu Pomocy Społecznej i wykonali plansze ze zdjęciami, które opowiadają o życiu mieszkańców DPS oraz ważnych dla nich wydarzeniach z ostatnich kilku lat. Pamiątkowe obrazy są teraz ozdobą świetlicy Domu Pomocy Społecznej, a do uczniów powędruje grant finansowy, który wesprze ich w kupnie wymarzonego programu graficznego!

Naszym największym problemem był brak programu graficznego, dzięki któremu moglibyśmy zaprojektować i przygotować do druku plansze. Niestety nie zostaliśmy laureatami 1 etapu konkursu i nie mogliśmy skorzystać z pierwszego grantu finansowego - opowiadają uczniowie z Zespołu Szkół nr 1. - Długo szukaliśmy sposobu rozwiązania tego problemu. Najpierw korzystaliśmy z darmowych wersji próbnych, jednak ograniczał nas czas ich działania. W końcu udało nam się nawiązać współpracę z agencjami reklamowymi: część wypożyczyła nam laptopy z programem, a inne udostępniły nam stanowiska pracy we własnych biurach, z których mogliśmy skorzystać w soboty o określonych godzinach. Ostatecznie udało nam się doprowadzić do powstania projektów oczekiwanych plansz - dodają szczęśliwi uczniowie.

Byliśmy pod wielkim wrażeniem determinacji, z jaką uczniowie walczyli, by zrealizować swój projekt. Młodzi ludzie pokazali nam, że można osiągnąć cel, nawet jeśli po drodze trzeba pokonać szereg problemów. Jak napisali nam pomysłodawcy projektu, mobilizowało ich zobowiązanie, jakie podjęli wobec mieszkańców lokalnego Domu Pomocy Społecznej. Dlatego całą realizację projektu postanowiliśmy nagrodzić w drugim etapie konkursu Złotym Grantem w kategorii “Budujemy relacje - komentuje Małgorzata Jankowska, koordynatorka inicjatyw odpowiedzialnych społecznie w wydawnictwie Nowa Era i jurorka konkursu “Projektanci edukacji”.

 

  Opis całego projektu “Ocalić od zapomnienia’ można przeczytać na stronie Projektantów Edukacji

Natomiast uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 15 im. Konstantego Wolnego w Chorzowie to najmłodsi laureaci 2 etapu konkursu! Dzieci z klasy 1a, przez cały rok szkolny prowadziły Kolektyw Odpady Sumiennie Zbierający, w skrócie KOSZ. Dzieci nie tylko zbierały i segregowały śmieci  zalegające na chodnikach, czy trawnikach w pobliżu szkoły, ale brały również udział w szeregu zajęć i warsztatów wprowadzających w temat i pomagających im kształtować ekologiczne postawy. Najważniejsze jednak, że działania dzieci z pierwszej klasy zainspirowały innych uczniów ze szkoły oraz mieszkańców miasta!

Wszędzie, gdzie wyczyściliśmy teren, zostawialiśmy po sobie ślad w postaci napisu “TU BYŁ KOSZ!”. I to był dobry ruch, bo wzbudził zainteresowanie innych uczniów i przechodniów mijających naszą szkołę. Zaczęły się pytania, czym jest KOSZ i czym się zajmujemy. Potraktowaliśmy to jako kolejny sukces - opowiada Agata Nowak, wychowawczyni klasy 1a. - Jednym z naszych założeń było, żeby inni nas dostrzegli, żeby wzrosła świadomość społeczna dotycząca zaśmiecenia miasta. Część osób, które zainteresowały się KOSZEM, włączyła się do akcji zbierania śmieci, a nasze działania zostały zauważone przez inne placówki oświatowe w mieście - dodaje nauczycielka koordynująca akcję KOSZ.

Działania uczniów z SP nr 15 pokazują, że nawet małe dzieci mogą zrobić naprawdę wiele! Akcja KOSZ zainspirowała wiele osób, włączyły się do niej również firmy zewnętrzne, np. jedna z nich dostarczyła dodatkowe kosze na śmieci na teren szkoły i zajęła się ich wywozem. Dzieci podziwiamy także za to, że kontynuowały działania  mimo utrudnień związanych z kwarantanną i brakiem możliwości pracy w grupie. Uczniowie przygotowali również szereg ciekawych materiałów promocyjnych, np. napisy w przestrzeni miejskiej, specjalne odblaskowe kamizelki, piosenkę promującą akcję i EKOkomiks - komentuje Małgorzata Jankowska z Nowej Ery. - Mamy nadzieję, że Złoty Grant, który zdobyło to przedsięwzięcie w kategorii “Prezentujemy projekt”, pomoże uczniom w jego prowadzeniu także w przyszłym roku - dzięki niemu będą mogli przygotować np. dodatkowe materiały informacyjne o akcji - dodaje jurorka “Projektantów Edukacji”.

Więcej o projekcie KOSZ można przeczytać TUTAJ

W 10. edycji konkursu uczniowie ze Śląska zdobyli łącznie aż 10 grantów finansowych na realizację swoich pomysłów edukacyjnych, zgłoszonych do 10. edycji ogólnopolskiego konkursu “Projektanci edukacji. Od pomysłu do projektu”, organizowanego przez wydawnictwo Nowa Era. Wśród laureatów konkursu znaleźli się uczniowie z następujących szkół:
  • Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii, projekt “Pusta klasa - łowcy przygód” (nagroda internautów w 1 etapie);
  • Szkoła Podstawowa nr 15 w Chorzowie im. Konstantego Wolnego, projekt “KOSZ, czyli Kolektyw Odpady Sumiennie Zbierający” (nagroda jury w 1 etapie oraz Złoty Grant w 2 etapie)
  • Zespół Szkół w Czerwionce, projekt “Teleroweroładowacz z "Kamerlika" (nagroda jury w 1 etapie);
  • Szkoła Podstawowa im. św. Jana de La Salle w Częstochowie, projekt “Dzieci dla innych dzieci -Bajka o śpiącym niedźwiedziu" (nagroda jury w 1 etapie);
  • Szkoła Podstawowa nr 5 w Gliwicach, projekt “ZERO WASTE- koniec ery koszy na śmieci!” (nagroda jury w 1 etapie);
  • Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Brzechwy, projekt “Migać każdy może” (nagroda jury w 1 etapie).
  • Szkoła Podstawowa nr 29 w Sosnowcu, projekt “Mamy w planie wielkie granie” (nagroda jury w 1 etapie);
  • Zespół Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących im. Marii Skłodowskiej -Curie w Tarnowskich Górach, projekt “WielkiOgrodnicus.exe” (nagroda jury w 1 etapie)
  • Powiatowy Zespół Szkół Nr 1 im. gen. Józefa Bema w Pszczynie, projekt “Ocalić od zapomnienia” (Złoty Grant w 2 etapie konkursu)
“Projektanci edukacji. Od pomysłu do projektu” to ogólnopolski konkurs przeznaczony dla nauczycieli i uczniów, którzy chcą realizować ciekawe projekty edukacyjne i szukają dla nich wsparcia finansowego oraz merytorycznego. Od 2010 roku wydawnictwo Nowa Era zorganizowało dziesięć edycji konkursu - uczniowie z nauczycielami zgłosili w nich łącznie ponad 5 tysięcy pomysłów, spośród których aż 302 zdobyło granty na realizację. Łączna suma przyznanych grantów wyniosła prawie 500.000 zł!

W 10. edycji konkursu “Projektanci edukacji”, wzięła udział rekordowa liczba 24 tysięcy uczniów. Spośród 887 zgłoszeń jury konkursu wybrało w 1 etapie 60 zwycięskich zespołów, które otrzymały granty finansowe na realizację swoich pomysłów. Dodatkowe 15 grantów powędrowało do uczniowskich grup projektowych, które wygrały w ogólnopolskim głosowaniu internautów - oddano w nim aż 207 tysięcy głosów! Tylko w pierwszym etapie konkursu łączna pula nagród finansowych wyniosła 75.000 zł. W drugiej części konkursu jury wybrało 5 najlepiej zrealizowanych projektów. Zwycięzcy tego etapu otrzymali 5 Złotych Grantów po 2.000 zł każdy.  Nagrody zostały przyznane w kategoriach: “Budujemy relacje”, “Stosujemy nowe technologie”, “Myślimy nieszablonowo”, “Działamy z sercem” i “Prezentujemy projekt”.

Dodatkowo magazyn popularnonaukowy “Focus” - patron medialny konkursu - przyznał swoją własną dziennikarską nagrodę jednemu z zespołów projektowych.

Więcej informacji o zwycięzcach tegorocznej edycji konkursu znajduje się TUTAJ

Najlepsze pokonkursowe projekty zostaną przedstawione także w specjalnym ebooku, który ukaże się jesienią. Ta publikacja będzie nie tylko pamiątką i uhonorowaniem pracy uczniów, którzy wzięli udział w konkursie, ale też inspiracją dla dzieci, młodzieży i nauczycieli, którzy zechcą wziąć udział w kolejnej edycji „Projektantów edukacji” - jej start już październiku 2020 roku!

Nowa Era to największe w Polsce wydawnictwo edukacyjne z kompleksową i nowoczesną ofertą obejmującą wszystkie etapy edukacyjne oraz wszystkie przedmioty, w tym także języki obce oraz największy w Polsce wybór kartografii szkolnej. Ofertę Grupy Nowa Era uzupełniają nowoczesne rozwiązania informatyczne, oprogramowanie wspomagające zarządzanie oświatą (firma VULCAN) oraz produkty z obszaru specjalnych potrzeb edukacyjnych, w tym popularna seria eduSensus (dotychczas firma Young Digital Planet).

Nowa Era to również wydawca najstarszego w Europie czasopisma literackiego dla najmłodszych “Świerszczyk” oraz dwujęzycznego magazynu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży “National Geographic Odkrywca”. Ofertę Nowej Ery wzbogaciły ostatnio także wyjątkowe serie książek dla dzieci: “Lubię czytać ze Strzałką”, “KsiążkoGry”, “Królewicz Lupi”.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
śląskie
16940
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2020-10-04 20:00
miejsce
Klub Pomarańcza, Katowice,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-06 19:00
miejsce
klub Królestwo, Katowice, Rondo...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-08 19:00
miejsce
Katowice Miasto Ogrodów Instytucja...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-10 20:00
miejsce
Katowice Miasto Ogrodów Instytucja...
wstęp biletowany