Spacery historyczne po Katowicach

fot. nadesłane
Fundacja z Pasją zaprasza na kolejną edycję spacerów historycznych po Katowicach. Na zainteresowanych czeka 10 wycieczek w różne zakątki Katowic. Udział w spacerach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.
REKLAMA
Zapisy: spacery@fundacjazpasja.pl

Więcej informacji na stronie www.fundacjazpasja.pl.

Projekt został dofinansowany z budżetu miasta Katowice.

Nikiszowiec wg Zillmanów
7 września, godz. 17.00, prowadzenie Joanna Tofilska Podczas spaceru zaprezentowane zostanie zabytkowe osiedle górnicze wybudowane w drugim dziesięcioleciu XX w. dla pracowników kopalni „Giesche”. W skład unikatowej pod względem architektonicznym zabudowy osiedla oprócz budynków mieszkalnych wchodzą również liczne obiekty użyteczności publicznej – dawna gospoda (obecnie poczta), ciąg sklepów, pralnia, szkoła oraz okazały neobarokowy kościół pw. św. Anny.

Masońskie Katowice

16 września, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal W Katowicach przed wojna działały liczne loże masońskie. Pokazujemy miejsca z nimi związane, opowiadamy tajemną historię tych stowarzyszeń.

Katowice w okresie I wojny światowej – poznamy historię miasta podczas Wielkiej Wojny.

Szopienice śladami Kazimierza Kutza 24 września, godz. 17.00, prowadzenie dr Daniela Dylus

W trakcie spaceru postaramy się podążać śladami Kazimierza Kutza, zwiedzając zwłaszcza te miejsca, które zostały utrwalone na kartach „Piątej strony świata”. Odwiedzimy Ogród Dworcowy, gdzie mieszkał reżyser, kościół ewangelicki w którym nagrywał sceny do swoich filmów oraz przypomnimy miejsca ważne dla Kutza.

Ewangelickie Katowice

28 września, godz. 17.00, prowadzenie Krzysztof Smętkiewicz Spacer po ewangelickich śladach w Katowicach; zobaczymy popiersie jednego z ojców założycieli miasta, wille znanych architektów, Dom Misyjny, cmentarz, dawny dom opieki i kościół.

Śladami katowickich aptek

30 września, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal Podczas spaceru odkryjemy znane i mniej znane historie dawnych aptek.

Giszowiec – w ogrodzie radcy Uthemanna

5 października, godz. 17.00, prowadzenie Krzysztof Smętkiewicz

Spacerowicze poznają historię powstania Giszowca – jak doszło do budowy i skąd wziął się pomysł na właśnie taki jego kształt. Posłuchamy o tytułowej postaci – Antonie Uthemannie i architektach Emilu  i Georgu Zillmannach; o tym, jak wyglądało życie mieszkańców Giszowca przed stu laty – w tym celu spacer odbędzie się kilkoma uliczkami z zachowaną dawną zabudową. Spacerowicze „odkryją” też, co (i kto) łączy Giszowiec z Vincentem van Goghiem i co robili tu Amerykanie.

Hans Bellmer i przyjaciele, surrealistyczne Katowice

7 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal Skupimy się na twórczości i życiu artysty, który był związany z Katowicami.

Skandale w naszym mieście 14 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal Poznamy bulwersujący czas dawnych Katowic.

Katowicka Moderna – spacer po katowickiej architekturze lat 20-tych i 30-tych XX wieku 21 października, godz. 17.00, prowadzenie Tomasz Kiełkowski Katowice to drugie polskie miasto, obok Gdyni, w którym na małym obszarze, znajduje się wiele budynków z okresu międzywojnia. Spacer pozwoli nam zrozumieć dlaczego Katowice nazywane były „polskim Chicago” oraz odsłoni przed nami ujmującą, silnie inspirującą stronę Katowic - miasta międzynarodowych wydarzeń kulturalnych.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
śląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2021-11-22 20:00
miejsce
Klub Królestwo, Katowice, Rondo...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-26 20:00
miejsce
Katowice Miasto Ogrodów Instytucja...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-27 20:00
miejsce
Spodek, Katowice, Al. Korfantego 35
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-03 19:00
miejsce
Katowice Miasto Ogrodów Instytucja...
wstęp biletowany