Festiwal My/Wy - Powroty

fot. nadesłane
Festiwal "My/Wy" to próba ocalenia przed zapomnieniem żydowskiej historii ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Górnego Śląska. Stanowi próbę przypomnienia ponad 150-letniej historii obecności Żydów w Katowicach i okolicach.
REKLAMA
Tematem przewodnim 3. edycji festiwalu są powroty, te bezpośrednie i te symboliczne.

Skupimy się na okresie powojennym, od okresu repatriacji w 1944 r. poprzez próbę odbudowy życia żydowskiego w latach 50. XX wieku, aż do wydarzeń marca 1968 roku.

Powojenną historię polsko-żydowską poznamy za sprawą biografii i twórczości Kalmana Segala -   ocalałego z Zagłady, polsko-izraelskiego poety, prozaika, publicysty i dziennikarza, współtwórcy redakcji literackiej powojennego Polskiego Radia Katowice i sekcji jidysz izraelskiego Radia Kol Israel. Historia Segala stanowi egzemplifikację wielu tożsamych historii nowoprzybyłych. Opowiemy o formującej się po wojnie społeczności ocalałych z Zagłady na Śląsku. Ocenimy, jakie były szanse na funkcjonowanie Żydów w komunistycznej Polsce.

Program trzeciej edycji będzie składać się ze stworzonej na potrzeby festiwalu dedykowanej Kalmanowi Segalowi instalacji dźwiękowej, koncertu pieśni jidisz, warsztatów edukacyjnych oraz ze spotkań wokół literatury i historii powojennej Polski.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
śląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2021-10-02 19:30
miejsce
Spodek, Katowice, Al. Korfantego 35
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-22 20:00
miejsce
Kościół Ewangelicko- Augsburski,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-19 20:00
miejsce
Spodek, Katowice, Al. Korfantego 35
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-22 20:00
miejsce
Klub Królestwo, Katowice, Rondo...
wstęp biletowany