61 osób próbowało w sobotę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski
Jak podała SG w niedzielę rano na Twitterze, wśród 61 odnotowanych prób, 14 z nich dotyczy osób, które podchodziły pod stalową barierę od strony białoruskiej, ale ostatecznie wycofały się w głąb tego kraju.
Przez graniczną rzekę Przewłoka przeprawiło się nielegalnie sześciu obywateli Jemenu - poinformowała SG. W sobotę policja podała, że w tych okolicach znaleziono tego dnia po południu zwłoki mężczyzny o nieustalonej tożsamości; okoliczności i przyczyny jego śmierci są ustalane pod nadzorem prokuratury.
Poszukiwania w okolicach Przewłoki prowadziła SG i wojsko po informacji od trzech Jemeńczyków, zatrzymanych w pobliżu granicy z Białorusią, o tym że był z nimi wcześniej jeszcze jeden mężczyzna. W akcji pomagał patrol SG z psem tropiącym.
Od 1 stycznia 2023 r. nie obowiązuje już w Podlaskiem zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą, niż 200 metrów. Przestało bowiem obowiązywać rozporządzenie wojewody podlaskiego w tej sprawie. Obowiązywało od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r. w związku z budową na granicy zapory elektronicznej. Tak SG motywowała swój wniosek o ten zakaz.
Obecnie obowiązują tam przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje inne rozporządzenie wojewody - wydane we wrześniu 2021 roku, w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Pasem drogi granicznej jest - wg. definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej - obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.
Obowiązujący zakaz nie dotyczy jedynie właścicieli gruntów leżących w pasie drogi granicznej oraz oznakowanych szlaków turystycznych i kąpielisk. Teren oznaczony jest tablicami "Pas drogi granicznej - wejście zabronione".
Na 186 km granicy w Podlaskiem powstała stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Nie zakończyła się jeszcze budowa zapory elektronicznej, która powstaje na nieco ponad 200 km i jest systemem m.in. kamer i czujników. Do końca ubiegłego roku oddano do użytku sześć odcinków tej zapory elektronicznej, o łącznej długości 108 km.
SG zapowiadała w ostatnich dniach, że całość zabezpieczeń elektronicznych powstanie do połowy stycznia.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ amac/